Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap:
a vidéki területekbe beruházó Európa
Szakmai hírek

 Mézpiaci gyorsértékelés

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület június 9-én megtartott elnökségi ülésén értékelte az idei esztendő akáctermését és a piaci helyzetet. E szerint, 2016-ban országos szinten kevés akácméz termett, sokkal kevesebb, mint az elmúlt évben. A méhcsaládonkénti átlag mennyisége különösen kedvezőtlen képet mutat a 2015 őszén betelelt, állategészségügyi nyilvántartásba vett méhcsaládszámot figyelembe véve. A gyenge termés okai:
  • az akácra termelésre felkészült méhcsaládszám méhegészségügyi okok miatti –egyes területeken akár 50%-al – kevesebb létszáma az őszihez képest
  • az április, májusi fagyok hatására súlyos károkat szenvedett az akácállomány
  • a virágzás ideje alatti – különösen a sík területeken, korábban virágzó állományok esetében, kedvezőtlen időjárás
  • sokkal kevesebb méhész vándorol, mint korábban
Az akácméz-termés mennyisége méhcsaládonként, méhészetenként és tájegységenként rendkívül változó, de országos szinten mindenféleképpen gyenge. Az akác előtti termés szintén rendkívül alacsony mennyiségű lett, gyakorlatilag repce fajtaméz alig-alig termett.
A hazai mézellátást a gyenge termés nem veszélyezteti, de valószínűsíthető az export (unión belüli értékesítés) mennyiségének csökkenése, annak lassulása. Jelenleg az unió mézpiacán a helyzet instabil, nem alakultak még ki az unión belül termelt mézek nagybani értékesítési árai. Az egész nemzetközi mézpiac bizonytalanságait figyelembe véve, felelőtlenség konkrét jóslattal élni a méhésztársadalom felé, de némi támpontot tudunk adni:
- az elmúlt közel két évben a nemzetközi piacon tapasztalt mézár-zuhanás lassult, a piac egyes szereplőinél megállt
- a környező uniós országokban még gyengébb lett az akácméztermés, mint a mienk
- a mézhamisítás elleni egyre erősödő nemzetközi összefogás, egyre több piaci szereplőt (mézfelhasználót) kényszerít a valódi méz vásárlására
- a piacra a bizonytalanság és instabilitás jellemző. Jelenleg 30%-os árkülönbség is van az unió piacán a kiajánlott magyar akácmézek árai között – ez nagyon ritkán fordul elő. Idővel a kiajánlott árak 30%-os különbsége mely irányba mozdul, a kereslet-kínálat fogja eldönteni.

Siker az EU-ba importált hamisított méz elleni küzdelemben

by  • 

Erdős Norbert és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület közös sajtóközleménye
„Jelentős magyar siker, hogy Phil Hogan mezőgazdasági biztos részére megküldött levelemnek is köszönhetően az Európai Bizottság ellenőrzési tervet dolgozott ki és hajt végre az ipari úton előállított és az EU-ba dömpingszerűen behozott importméz kiszűrése érdekében” – jelentette ki Erdős Norbert európai parlamenti képviselő Miskolcon, ahol az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnökével, Mészáros Lászlóval együtt értékelte az európai mézhamisítási botrány legújabb fejleményeit. Mészáros László hozzátette, hogy eddig 35 kevert méz mintáját vizsgáltatták be nemzetközi laboratóriumban. A gyanú szerint kínai import méz felhasználásával készült kevert mézek esetében 6 mintáról derült ki, hogy közönséges hamisítvány. Az OMME jelenleg is folytatja az import mézek vizsgálatát, újabb 35 mézminta laboreredményét várja.” A vizsgálati eredmények többségét Erdős képviselő úr már az Európai Bizottság tudomására is hozta” – emelte ki az egyesület elnöke.
Erdős Norbert hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottsághoz már számos kifogás érkezett olyan, a piacon található termékre, amely címkéjén ugyan az szerepel, hogy „méz”, azonban nem felel meg a mézről szóló irányelv előírásainak. „A Bizottság által 2015 decemberében közzétett előzetes eredmények szerint a meg nem felelések elsősorban a növényi eredetre vonatkozó nyilatkozatokkal és a cukorral történő hamisítással álltak összefüggésben. Ez teljes mértékben alátámasztja a gyanúm, hogy a „lóhúsbotrányhoz”hasonló csalássorozat zajlik az európai mézpiacon” – tette hozzá a fideszes politikus.
A néppárti magyar képviselő hangsúlyozta, hogy az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsága márciusi rendes ülésén napirendre veszi a mézhamisítási botrány ügyét. „Külön öröm számomra, hogy Vytenis Andriukaitis egészségügyi biztos a vitán személyesen vesz majd részt” – tette hozzá Erdős Norbert. A parlamenti szakbizottság az európai bizottsági ellenőrzés nyári eredményeit szintén megvitatja majd.
Mészáros László figyelmeztetett, hogy ez a nemkívánatos gyakorlat hosszú távon az EU-ban előállított méz visszaszorulását eredményezheti a belső piacon. „Ma még versenyképes méhészeti gazdaságok mehetnek tönkre, magyar és európai emberek veszíthetik el a megélhetésüket, amelynek bekövetkeztét meg kell akadályoznunk” – tette hozzá a maga is méhészként dolgozó szakember.
Erdős Norbert emlékeztetett, hogy a lehető leghamarabb útját kell állnunk a mézhamisításnak, amely egyrészt a fogyasztók súlyos becsapását eredményezi, másrészt élelmiszer-biztonsági kockázatokkal is jár, ugyanis nem lehet tudni, esetleg milyen szennyeződés került bele az importált ipari mézbe. „Ezért továbbra is kérem a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló rendelet felülvizsgálatát. A kevert mézekre alkalmazandó, valójában semmitmondó „EU-s és EU-n kívüli mézek keveréke” felirat helyett a csomagolás címkéjén azt kellene feltüntetni, hogy a végtermékben felhasznált EU-n kívüli méz melyik harmadik országból származik, továbbá azt, hogy a kiszerelt termékben ez a tétel pontosan hány százalékos arányban van jelen” – tette hozzá a fideszes politikus.
Mészáros László szerint Magyarországon már lényegében kiszűrték a hamisítványokat. Az országos főállatorvos december 7-én egy határozatban a harmadik országból származó méztételek hatósági ellenőrzésének megszervezése érdekében december 7-étől adatszolgáltatási kötelezettséget rendelt el. „Ezen felül a NÉBIH azonnali hatállyal elrendelte a mézhamisítás gyanújában érintett, nem fogyasztói minőségű termékek forgalomból történő kivonását, amelyre annak rendje és módja szerint sor is került. A január 19-én létrejött NÉBIH-OMME együttműködési megállapodás pedig egészen új lehetőséget biztosít a hatóság és a civil társadalmi szervezet jövőbeni közös munkájához.” Az egyesület elnöke jelentős eredményeket vár ettől az együttműködéstől a magyar méz minőségének-, a méhészeti szakágazatnak-, és nem utolsó sorban a fogyasztók érdekeinek védelmére tekintettel. A magyar fogyasztó ma már egészséges, a címkén feltüntetett összetevőkkel összhangban álló mézekhez juthat hozzá. „Ennek ellenére javaslom, hogy a fogyasztók minden esetben alaposan vizsgálják meg a címkén szereplő adatokat és elsősorban biztonságos és tiszta magyar mézet vásároljanak az áruházi polcokról. A fogyasztóknak az ország bármely pontján lehetősége van a kiváló minőségű magyar termelői mézek vásárlására is” – emelte ki Mészáros László.

Akácvirágzás

A szaktanácsadói hálózat információi alapján adjuk közre az alábbi, méhlegelő információkat. A felmérés 2015. május 7-én készült. A fényképes összeállítás megtekinthető egyesületünk honlapján a a következő linken:http://mehlegelo.omme.hu/gallery
Kérjük a Tisztelt méhésztársakat a vándorlás állategészségügyi és etikai szabályainak betartására. Kérjük, a nyúlós költésrothadás miatt zárlat alatt lévő települések tekintetében minden esetben tájékozódjanak a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnál.
Baranya megye:
Útszéleken, illetve a síkvidéki területeken elindult az akác. Ez azt jelenti, hogy az erdők 3-4 nap múlva kezdenek nektárt adni, ha nem lesz egy komolyabb lehűlés a hétvégén. Tegnap délután indult el a hordás a már megnyílt virágokról az említett területeken. A méhészek a hétvégére tervezik a tisztító pergetéseket.
Bács-Kiskun megye:
Az első fagy húsvét szombatján, a második 18.-án szombaton okozott komoly károkat a megye akácosaiban. A mélyebben fekvő területeken 6-8 méterig elfagytak a hajtások. A Kiskunságon lévő nyílt területeken pedig mozaikszerűen károsodtak a növények. A megye összességében az akác fagykár 30-50 százalékos. A hét elején tapasztalt hőségnek köszönhetően az akácvirágok rohamos fejlődésnek indultak, tömeges virágzás a jövő hét elején várható. A méhészek május 7.-én elkezdték pörgetni a repce mézet, az akác erdőkbe való áttelepülést legtöbben vasárnapra tervezik.
Békés megye:
Az elmúlt három napban a meleg időjárás hatására, rohamosan fejlődésnek indult az akác. A déli részeken és az utak menti fasorokban, illetve a fiatal akácosokban már majdnem kinyílt állapotban vannak a virágok. Akadnak már virágzó akácfák is. Az erdők belső részein fehérbimbós 8-12 cm nagyságú babos a virág. A virágok épek, a megye egyes területein van kisebb elfagyás. Virágzás a jelenlegi időjárási viszonyok függvényében május 10-re várható, hordás beindulása május 11-12-re tehető.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye:
Sajnálatos módon jelentős fagykár érte a megye akácosait a domb és hegyvidéken lévő területek kb 2/3 része súlyosan károsodott. A megyében még csak megnyúlt (zabos) fürtöket lehet látni, de a viszonylag meleg hőmérséklet nagyon meggyorsítja a fejlődést., a fagykáros erdőterületeken 2-5 cm-es fürtök vannak. Tömeges virágzás május 15. körül várható. A repce táblák jó része levirágzóban van, de a megye középső és északi részén tegnap (május 07.) még jó eredményeket mértek.
Csongrád megye:
Az utóbbi napok igen meleg, napos időjárása a fokozatosan fejlődő akácfürtök növekedését rendkívüli módon felgyorsította. A megye akácosainak napsütésnek kitett, erdőszéli helyein a fürtök kinyíltak, illetve babosak. Bár a mai (2015.május 7-i) hidegfront és a hűvös éjszakák valószínűleg egy kissé visszafogják a nyílás ütemét, a méhcsaládok vándoroltatását a május 9-10-ei hétvégére lehet ütemezni. Helyenként jól látszanak a fagyások nyomai, ezért mindenképpen indokolt a kiszemelt vándortanyák előzetes megtekintése. Felhívom a vándorméhészek figyelmét, hogy a megyében két helyen is van nyúlós költésrothadás miatti méhegészségügyi zárlat: Domaszéken és Ásotthalmon.
Fejér megye:
Az idén nem ér össze a repce és az akác virágzása, mézelése. Fejérben a repcetáblák már a legtöbb helyen bezöldültek, vagy a hét végére elvirágoznak. Sok méhész a hétvégére tervezi a pergetést. Az akácfák a megye déli részén az erdők, utak szélén már most virágba borultak. A déli erdők teljes fehérbe borulása az időjárástól függően a hétvégére, illetve a jövő hét első napjaira tehetők. A virág felpuhulása a hét közepén már biztos nektárt ad. A megye déli részére vándorlók a hétvégén indulnak útnak. Jelenleg a megye déli és a Vértesi, Bakonyi akác között még több napos különbség látható.
Győr-Moson-Sopron megye:
Az akácfürt nagysága 2015-05-07-én az erdőkben 5-7 cm. Győrben és az utak mellet az aszfalt fölött már babos virágokat is lehet találni. A virágzás és hordás kezdetéig még hátra van kb. egy hét. A megyén belül csupán pár nap különbség van a virágzás kezdetét illetően. A késői fagyok jól látszanak az erdőkön viszont a húsvéti fagyás, megfázás kárait már csupán a nem megfelelő mézelésben fogjuk tapasztalni.
Hajdú-Bihar megye:
Hajdú-Bihar megyében komoly, néhol 90 %-ot meghaladó fagykár érte az akácosokat. Természetesen ez nem mindenhol van így, de többé-kevésbé minden erdő károsodott. Ahová érdemes vándorolni, ott jelenleg az akácfürtök hossza 5 cm körüli, a fák tetején már kezd kalászosodni, illetve ahol jobban éri a napsütés az erdőt, ott egyik másik fa már kezd bimbós állapotú is lenni. Tekintve, hogy a meleg napok után ismét visszahűlt a hőmérséklet, a virágzás kezdetét 12-e körül várható, a hordás kezdete pedig 1-2 nappal később. Hogy a megmaradt virágfürtök mennyire károsodtak a fagyos hajnalokon, illetve mennyi virág lehet sarjú, egyelőre még kérdéses.
Heves megye:
Heves megye déli síkvidéki részein az utak melletti napsütötte részeken már részben fehérbimbós az akácvirág. Sajnos az erdőkben nagyon vegyes a virágzatok mérete, gyakorlatilag a 3 cm-től a 4-5 cm-ig minden megtalálható, és ez fagykárra utal. Tömeges virágzás a jövő hét elején, a hordás megindulása pedig a jövő hét második felében várható ezeken a területeken.
Jász-Nagykun-Szolnok megye:
Jász Nagykun Szolnok megye akácosai fehérbabos állapotban vannak az elmúlt két nap 29 C meleg eredményeként. A napsütötte részek, aszfalt utak mellett, erdő szélső fiatal fái már megnyíltak, meglepően erős akác illatot árasztanak. A méhek már járták május 7.-én a megnyílt virágokat.
Komárom-Esztergom megye:
A fagyok elmúltával és az idő előrehaladtéval megállapítható, hogy szemrevételezés alapján fagykárt nem szenvedtek az akácosok. Az majd később, mézeltetés idején derül ki, hogy nektárt ad-e a virág. Amennyiben megfázott a virágkezdemény, látványosan szép virág nagyon kevés nektárt adhat. A megye domborzati sajátosságai miatt a virágzatok elég vegyes képet mutatnak, a tömeges virágzás jövő hét közepétől várható.
Nógrád megye:
A megyében a fagykár még mindig jól látszik. Az erdők ¾ része teljesen fekete, csak most kezd hajtani. A hegygerincek zöldek, sajnos azok sem mindenütt. Ahol megmaradt a virág ott az erdőszéleken, a naposabb helyeken kb 4 cm-es, az erdőben kb 3 cm-es. Aki még nem látta saját szemével a vándorhelyét még most talán nem késő. Ilyen melegben néhány nap múlva mindenütt kizöldül az akác és a fagykár nehezebben vehető észre. Összességében elmondható hogy a tavalyinál rosszabb évnek nézünk elébe.
Pest megye és Budapest:
Az elmúlt napok meleg időjárása miatt az akác fejlődése meggyorsult. Mára egy-egy virág megnyílt a napos részeken. Tömegesen találni már farkasfogas virágot, de egyre több a babos is. A déli területekre a hétvégétől lehet vándorolni, de legkésőbb jövő hét keddig érdemes odaérni. Most is jól látszik az első fagyok hatása, mert a virágok állapota a fa tetejéhez képest lentebb egy héttel későbbi állapotot mutat. Azaz a fák alsó részén még csak 4-5 centisek a fürtök, még a fa tetején már babosak.
Somogy megye:
A repcetáblák már kezdenek zöldülni, így várhatóan nem lesz róluk már számottevő hordás, bár 6.-án helyenként bő csapadékot kaptak. Az utak mentén sokfelé lehet már fehér-babos akácot látni, a hétvége már pörgetéssel fog telni Somogyban. A későbbi akácok csak a jövő hét közepére nyílnak, de a megye nagy részén vasárnaptól már nyílással számolnak. A fürtök méretei nagyon nagy szórást mutatnak, félő, hogy ez esetleges megfázásnak az eredménye. A fagyások mellett a megye állományaiban a csúcsszáradás jelei is tapasztalhatóak nagyon sok akácosban.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye:
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a fehér akác virágkezdeményeinek fejlettségi szintjében jelentős különbségek mutatkoznak. Az elmúlt napok hőmérséklete 27-29 C körül alakult, ennek következtében a virágfürtök megnyúltak /kb. 5-6 cm/, helyenként fehérbimbós állapotba kerültek. Az utak mentén, a fasorokon vannak már kinyílt fürtök, az erdőkben ezzel ellentétben akár 3-4 cm-es is előfordul. A fagyhatár kitűnően látszik, főleg a fiatalos helyeken /nem jelentős/. A kisebb, fejletlen kezdemények későbbi nektározása kérdéses. A virágzás kezdeti időpontja 12.-e körülire tehető, a hordás megindulása pár nappal később. A csapadék igaz későn, de megérkezett, ezzel is növelve az esélyeinket végre egy jó akácmézterméshez.
Tolna megye:
Tolna megyében a tegnap esti (május 6.) vihar több helyütt jelentős károkat okozott. Úgymint Gyönk, Szárazd, Udvari, Miszla, Tengelic környéke. Ezen települések környékén tojás illetve pingpong nagyságú jegek estek. A hét eleji (kedd, szerda) 30°C környéki hőmérséklet pár nappal előrébb hozta az akác virágzás várható kezdetét. Így az előbbre említett hőmérsékleti tényezőből adódóan az akác fehéredés a megye legnagyobb részén elkezdődött. Várhatóan jövő hét eleje-közepe elindulhat a hordás is.
Vas megye:
Az utóbbi napok kedvező időjárásának hatására (20 fok körüli – fölötti hőmérséklet, 17-18 mm eső) rohamos fejlődés következett be. A déli fekvésű naposabb területeken fehér bimbós állapotban lévők jól láthatók, az enyhe fagykáros területeken 3-5 cm-es nagyságúak a fürtök.
Veszprém megye:
Veszprém megyében az akác az elmúlt napokban bekövetkezett felmelegedés felgyorsította az akác fejlődését. A korai területek erdei még zöldek, de ha ilyen meleg lesz, akkor a hét végén nálunk is kifehéredik a fák koronája. A legkorábbi területeken szerda környékén megindulhat a hordás. A baj csak az, hogy a meteorológia szerint a jövő hét időjárása változékony lesz…
Zala megye:
Április utolsó napjaira a repce 60-70 % – os elvirágzást mutatott. Így a repce és az akác virágzása már biztosan nem ér össze. Az akác virágfürtök vegyes képet mutatnak, a naposabb területeken fehérbimbósak, míg a hidegebb vagy fagykáros területeken 5-7 cm nagyságúak. Mivel a meteorológiai előrejelzés nem mutat túlzott felmelegedést, az akác tömeges virágzása a megyében május 10 – 15 körül várható.
Fagykár és fenológiai jelentés 2015
Baranya megye:
Repce: 13.000 ha repce van a megyében, a tavaly nyár végi sok csapadék miatt a mag későn került a talajba és a sok őszi csapadék miatt a megye déli részén sok repce terület víz alá került. A hűvös tavasz miatt nem fejlődött megfelelően a növény, alig 30 cm szárból már hozta a virágot. Jelentősebb mérési eredmények még nincsenek, nincs meg a megfelelő hőmérséklet (min. 20C) az őszi sok csapadék eltűnt a márciusi hideg hűvös szeles idő, amiből a szél sajnos megmaradt áprilisban is tovább szárította a talajt. Melegre és csapadékra lenne szükség a mézeléshez. A megyében a repcék elővirágzás és dandárvirágzás előtti állapotban vannak.
Akác: az akác pattanása óta több alkalommal is 0 fok körüli hőmérsékleteket mérhettünk. Először április 6.-án -5 C -ot a megye déli részén, sajnos ez is okozott már kárt a rügypattanást követően. Vannak területek, Harkány-Siklós környékén ahol 8 méter magasságig is károsodhatott a virág. Április 19-20-án szintén fagypont alá süllyedt a hőmérséklet a megyében -3–4 C -ot mértek. 2-3 méter magasságig – a Mecsek völgyeiben mértek ennél hidegebbet is. A korai akácok 1-1,5 cm bimbóban vannak jelenleg.
 
Bács-Kiskun megye:
Az elmúlt időszakban többször is voltak éjszakai talaj menti fagyok a megyében, melyek kihatottak az akác virágzására. Március elején, közepén és végén, valamint április közepén a megpattant akác rügyeket, hajtásokat az utóbbi kettő károsította komolyabban. Az éjszakai lehűlés – 3, – 5 0C volt. A fagyzugos részeken, völgyekben egyes helyeken 8 méterig is elfagytak a hajtások. A Húsvét körüli lehűlés Érsekcsanád térségében, az április 18.-i fagy a sükösdi akácosokban okozott nagyobb károkat.
A megye összességében az akác fagykár 30-50 százalékos.
 
Békés megye:
A megyében a repce két féle fenológiai állapotba sorolható. A korai vetésű területeken már dandárvirágzásban van, a későbbi vetésidejű táblák elővirágzás állapotában vannak. A talajszerkezet, valamint az esetleges öntözés nagyban befolyásolja a növényzet állapotát. Az aszályos tavasz is rányomta bélyegét a növényzet fejlettségére. A gyengébb talajokon alacsony szármagasság, ritkább tőszám a jellemző. Csapadékra nagy szükség volna, a további fejlődés és a nektárképződés szempontjából egyaránt. A kártevők elleni vegyszeres védekezéseket a gazdák elvégezték. A méhészek megkezdték a repcére történő vándorlásokat, azonban az elmúlt szeles, hűvös napokban hordás nem volt.
A megyében az áprilisi – jellemzően – talaj menti fagyok az akácosokban nem okoztak jelentős károsodást. A mért legalacsonyabb hőmérséklet fagypont és -3 0C között volt. Az erdők nagy részében nincs látható jele fagyásnak azonban, a megyei egyes területein helyenként tapasztalható elfagyás mintegy 3-4 méter magasságig, az e fölötti lombkorona szinten épek a virágok. A fagykár 5-10% -ra becsülhető megyei szinten. Jelenleg a virág 1,5-2,5 cm nagyság közötti. Az hogy, a hideg mennyire nem tett jót a virágnak, és hogy a bimbó mennyire fázott meg nem lehet megbecsülni, ez esetlegesen kihathat a nektártermelő képességre. Optimális időjárási viszonyokat figyelembe véve a virágzás május 10. körüli időpontra prognosztizálható.
 
Borsod-Abaúj-Zemplén megye:
BAZ Megyében a repce vetésterülete 15.000 ha. A megye termőterületi között jelentős eltérések vannak, a síkvidéki „zsírosabb” talajoktól a dombvidéki gyengébb termőhelyig nagy a változatosság. A jó minőségű talajokon nagyon szépen fejlődtek a repce vetések, melyek április 15-20 között elkezdték a virágzást. A rossz hideg szeles idő, valamint a csapadék hiánya eddig nem kedvezett a nektártermelésnek, de április 23.-ától kedvezőbb időt jósolnak, így bizakodhatunk még, hogy hoz némi eredményt a repce.
A megye akácosai főleg a domb és hegyvidéki területeken helyezkednek el, ahol a kései fagyok gyakran elő fordulnak. Így volt ez az idén is. Március végén, április elején a megye jó részén az akácrügyek már meg voltak pattanva, amikor április 4.-ére virradóra kemény fagyokra (- 4 – -7 Co) ébredhettünk. Ekkor még bíztunk benne, hogy talán nem szenvedtek károkat a virágrügyek. Viszont 2015.04.19. vasárnap reggelre is jelentős hideg levegő érte el az északi országrészt, -3 – -5 Co hideg levegő hatására a közben kihajtott akácosok jelentős része károsodott. A hideg völgyekben, északi oldalakon még a 10.15 m magas fák is károsodtak. Némi remény a déli, délnyugati lejtőkön elhelyezkedő akácosokban van, ezeken nem láttam jelentős károsodást, itt a virágfürt kezdemények 0,5-1 cm közöttiek.
 
Csongrád megye:
A repce tekintetében elmondható, hogy az ősszel viszonylag kiterjedt területre vetett állományokat a februári-márciusi belvíz (melynek mértéke elérte a 46.000 hektárt) igen sok helyen tönkretette. A megmaradt kultúrák virágzása a napokban elkezdődött, a méhállományok vándorlása a legtöbb helyen már megtörtént. A vidék csapadékot rég nem kapott, a mézelés szempontjából hasznos lenne a magasabb hőmérséklet és kiadós csapadék, különben a repcékről nem várható számottevő mézhozam.
Az elmúlt napok kifejezetten hideg időjárása Csongrád megyét sem kerülte el. A derűs, hideg hajnalokon a hőmérők higanyszála a legtöbb helyen fagypont alá süllyedt; -2 és nulla fok közötti értékeket mértek. A fagykár mértékét még számszerűsíteni nehéz, néhány nap múlva egyértelműbb lesz a kép. Április első dekádjában is többször fordult elő fagy a megye egész területén, mely szintén részlegesen károsította az akác állományokat. Elsősorban a megye északi, nyugati részein mértek nagyobb értékeket. Károsodás sávosan érzékelhető. A méhészek számára mindenképpen javasolt a kiszemelt vándorhely előzetes megtekintése.
 
Fejér megye:
Fejérben április 19-én, de még 20-án hajnalban is szinte mindenhol fagypont alatt volt a hőmérséklet. Mínusz 2 és mínusz 4 fok körüli hőmérsékletekről jöttek jelzések. Bár még korai a károkat megítélni, de a beérkezett információk alapján, sok helyen látható károkat okozott a fagy. A dombos, szélcsendes, fagyzugos területeken 6-8 méter magasságig elfagyott a virág. A sík területen csak foltokban található elfagyás, a legtöbb területen még nem látni egyértelmű károsodást.
Sajnos sok méhész fél attól, hogy a még viszonylag kevésbé látható károk ellenére a virágok java már megfázott és nem lesz megfelelő a nektártermelés. Sajnos a repce is már ezeket a jeleket mutatja. A megyében a megszokottnál kisebb területen vetettek repcét. Mivel a földutakat már rég felszántják a gazdák, így a lepakoló helyek sem érhetők el. A repce már elkezdett virágozni, bár még mindig alacsony. A kinyílt virágokat a néhány órás napsütés ellenére sem látogatják a méhek. Reméljük, a hétvége tartós felmelegedése meghozza a nektárt is.
 
Győr-Moson-Sopron megye:
Akác: A megyében március utolsó napjaiban pattant meg az akác, majd április elején többször is megfagyott, a leghidegebb április 4-én reggel volt -2 és -4 fokot mutattak a hőmérők a hideg sajnos széllel együtt jött. Húsvétkor pedig több alkalommal is hóvihar volt. A következő fagyás április 19-én volt a megyében szerencsére ekkor már csak foltokban okozott kárt.
Repce: A kitelelt megmaradó méhcsaládok gyenge népességűek, a március végi két hét időjárása tovább gyengítette az amúgy is kevés népességű méhcsaládokat. A viharos szél és a percről percre váltózó időben sok méh maradt kint az itatón, vagy éppen út közben hazafelé dermedt meg. A méhcsaládok vékonyodtak. A nemzedékváltás idején döbbent rá sok méhész hogy a méhcsaládjaik nem fejlődnek fel akácra, a repce pergetést pedig csak a jövő évre tervezhetik.
Pedig a repcék szépen, keltek és teleltek. Csapadékot is kaptak bőségesen, egészen a szárba indulásukig, ekkor sok helyen már a belvíz okozott problémát. Az elmúlt másfél hónap viszont rendkívül száraz volt. A repcék kívánnák az esőt, a belvízből aszály lett. A repcetáblák a virágzás kezdetén vannak, ha még most jönne egy kiadós eső jót tenne nekik, viszont ha nem lesz eső nem lesz méz.
 
Hajdú-Bihar megye:
Akác: Április 4-re virradóan megyeszerte  -4 C fok alá csökken a hőmérséklet. Valószínűsíthető, hogy ez a hideg több-kevesebb kárt okozott a megye akácosaiban. Ennek a kárnak a pontos mértékét csak találgatni lehet, mivel nem sokkal rügypattanás után történ a fagy, ami így a fákon nem látszódott még látványosan, főleg az nem, hogy hány méter magasságig hatott ki. Annyi biztos, hogy kevesebb virágrügy található az ágakon, mint kellene. Ennek az is lehet a magyarázata, hogy rendkívül aszályos az időjárás, ami az akácerdők homoktalajait hatványozottan érinti. A virágfürtök jelenleg 1-1,5 cm hosszúságúak. Sajnos a napokban ismét hidegre fordult az idő, sokfelé csak talaj menti, de néhol komolyabb fagyokkal. Debrecen környékén például sokfelé kopaszak a fák, nem látni rajtuk még a levélkezdeményeket sem. Érdemes már most megnézni korábbi vándorhelyeinket, a pontos helyzet felmérése érdekében.
Repce: 3336 ha a megye repce vetésterülete. Ez a szám elárulja, milyen szinten lehetnek túlterhelve a vándorhelyek. Az aszály miatt csak 50-70 cm magasságúak a növények. A napokban kezdődött a virágzás, és így a méhészek is mostanában települnek rá. Egyelőre egyenleg körüli mérési eredmények vannak, ami nem csoda, hiszen hideg (13-15 C fok maximum) az idő, és állandóan élénk szél fúj.
 
Heves megye:
Heves megye déli síkvidéki részein az akácot több hullámban érte fagy a rügypattanást követően. Jelenleg az erdőterületeken 4-6 m magasságig teljes fagyás tapasztalható, följebb van virág, de vannak részek, ahol teljes magasságban elfagytak a fák. A virágfürt kb. 1,5 cm nagyságú. A dombvidéki részeken az utóbbi évek legnagyobb arányú fagyása tapasztalható, természetesen itt a helyi mikroklíma erősen befolyásolja a kárt, lehet olyan helyeket találni ami kevésbé fagyott el. Átlagosan azonban a virágok kb. 60%-a elfagyott. A virágfürt nagysága szintén kb. 1,5 cm. A hegyvidéki területeken szintén komoly fagyás tapasztalható, itt a völgyek teljesen, a domboldalak pedig 60-70%-ban károsodtak, a hegytetőkön viszont megmaradt a virág, de ez a teljes akácos területnagyság töredéke. Itt a virágfürt nagysága kb. 1 cm.
Repce: Heves megyében április 16. körül kezdtek el nyílni a repcetáblák, azóta folyamatosan foglalják el a méhészek a vándorhelyeiket. Jelenleg már legtöbb helyen teljes nyílás tapasztalható. A növények az aszály miatt még a jó vízgazdálkodású területeken is fejletlenek, alacsonyak, és az oldalhajtás is kevés.
 
Jász-Nagykun-Szolnok megye:
Repce: megyében az április első hete az átlagostól hidegebb volt. Második hetében az időjárás szinte nyarat idéző nappali felmelegedést produkált. A meleg virágzásba „húzta” a repcét. A repce dandár virágzása április 20.-ával kezdődött. Az elvetett 22 ezer hektárból áttelelt és ki nem szántott 19 ezer hektáros területen egységesen kezdődött meg a virágzás 04. 19 -22.-ke közt. Az elmúlt 3 hétben csapadék csak múlt szombaton, átlagosan 6 mm esett, a több napon keresztül fújó erős szél tovább szárította a talaj felső rétegét. A felső 20 cm-es talajréteg kiszáradása felgyorsult még a csapadék sem segített, aminek a duplája is kevés lett volna az aszály sújtotta táblákra ellenben azokon a területeken ahol jelenleg is belvíz nehezíti a repce virágzását ott ez is sok volt. Alacsonyak a növények, a szármagasság 50 – 60 cm, az oldalhajtások is gyengén fejlettek. Sajnos az általam meglátogatott táblák közül egyiknél sem éreztem (20.-án) a jellegzetes repce illatot. A hűvös szeles idő ellenére a méhek sem látogatták a virágot. Gombabetegségek jelenléte nem észlelhető. A rovarölő szeres védekezést elvégezték elvétve található 1-2 bundásbogár, repce-ormányos a repcefénybogár jelenléte is kártételi szint alatt van. Nagyon sok helyen túlterheltek a táblák, nagyon sok vándor méhész érkezett a megyébe.
Akác: Jász Nagykun Szolnok megye akácosai minimálisak, a rügypattanás március 26-28.-a közt volt tapasztalható. Az elmúlt napok reggeli alacsony hőmérséklet további komoly károsodást nem okozott, a Húsvétkori fagyok viszont okoztak kis területi egységekre vetítve elfagyásokat felfagyásokat 2-4 méter magasságokig. Azokon a területeken ahol a szél fújt, ott kisebb károkozás történt. A virág kezdemények 0,5 cm esek. (20.-án)
 
Komárom-Esztergom megye:
Repce: vetésterülete a megyében 3.283 ha, melynek állapota kifejezetten jónak mondható. Jól fejlett, zöld, és sárga bimbós állapotban van, virágzása április utolsó hetére várható.
Akác: akácosokban a második kora reggeli fagy csak szórványosan és kis területeken tehetett kárt, mert a fagy talaj-menti, és hajnali 1-2 órás volt csak, és utána igen rövid idő után már 5-8C fokra melegedett fel a hőmérséklet. Egyelőre úgy tűnik, hogy az akácosokat nem érte nagyobb kiterjedésű fagykár a megyében.
 
Nógrád megye:
A megyében teljes virágzásban van a meggy és a cseresznye, a méhcsaládok erőssége jó, ilyenkor szoktam őket 5 NB keretre kiegyenlíteni, virágpor van bőségesen a családoknál, a lehűlés előtt némi nektárhordás is volt tapasztalható.
A megyében közel 3.400 ha repce található. Az elmúlt héten szinte mindig láthattunk a repcetáblákban növényvédelmi munkát végző gépeket. A repce szépen telelt, csak mintegy 20-25 % a gyenge fejlettségű. Nógrád gyenge minőségű szántóin a 40-50 cm magasságú repce szépnek mondható, virágzatának teteje kezd sárgulni. A tömeges virágzás kezdete a melegedő időjárás miatt szerda-csütörtökre várható.
Nógrád megye akácosai a Duna keleti oldalán élő méhészek kedvelt északi vándorhelye. Sajnos az idei év kísértetiesen hasonlít a tavalyira. Április 3-7 között (húsvét körül) érte megyénk akácosait az első fagyhullám. A megyében 3 db OMME-s meteorológiai megfigyelő állomás van, észak-nyugaton Patakon, észak-keleten Salgótarjánban és kissé délebbre Taron. Húsvét körül mindhárom megfigyelő állomás (-2)-(-5) C fok körüli értékeket mért több napon keresztül, azonban a mélyen fekvő területeken és a völgyekben ennél hidegebb is volt. Az akác ekkor csak a melegebb, napsütötte helyeken volt megpattanva. Ilyenkor nagyon nehéz a károsodás mértékét megállapítani. A megpattant rügyeket vizsgálva megállapítható volt, hogy azoknak csak egy kis része barnult meg az alacsonyabban fekvő területeken, illetve az alsó ágakon.
A második fagyáshullám azonban már megpattant állapotában érte az akácosokat, de még mindig olyan kicsi a rügy, hogy nehéz megállapítani a kár mértékét. A fagy mértéke most Patakon (0), Taron (-3,3), Salgótarjánban (-2,4) C fok volt, de a völgyekben jelentősen akár 2-3 fokkal is kevesebb. Cereden, Szécsényben pl (-6)-(-7) fokot is elérte. A jelenség hasonló a tavalyihoz, amikor is rügypattanás magasságában többször különböző mértékű fagyás érte az akácot, nem volt megállapítható a kár mértéke, a virág hamar újra hajtott.
Az eredményt ismerjük, a sarjú virág nem mézelt. Mindenkinek azt javaslom, hogy 2-3 napon belül saját szemével nézze meg a vándorhelyét.
 
Pest megye és Budapest:
2015 áprilisában több hullámban érte az akácosokat fagy. Sajnos jelentős fagykárról több település esetében is beszélhetünk. Mínusz 5-6 Celsius fokot mértek Sződliget, Veresegyház térségében, valamint Nógrádhoz közeli településeken. Itt négy-öt méter magasságig vitte le a fagy az akácot, amely átlagosan elérte az 1 centis nagyságot. A legjelentősebb Pest megyei akácosok se maradtak ki a fagykárból. Mikebuda-Pusztavacs-Dabas-Ócsa-Inárcs térségében 6-8 méterig lefagyott az akác, de nem ritka a 12-15 méteres fagyás sem, amely helyenként 80-90%-os fagyást jelent. Természetesen az egyébként is fagyzugos területek most is kaptak fagyot, de ezek szinte minden évben lefagynak. Az akác 0,5-1,5 centis virágokkal rendelkezik. Északon a kisebbek, délen a nagyobbak.
A repcék mindenhol a megyében dandárvirágzásban vannak. Sajnos kevés a vetésterület, illetve a méhészek nem veszik a fáradságot, hogy alaposan utána járjanak, hogy hol van vetve, így a könnyen megközelíthető, útszéli táblákon óriási túlzsúfoltság van. Az aszály és a szél nehezíti meg most leginkább az életünket.
 
Somogy megye:
A repcék Somogyban már mindenhol teljes nyílásban vannak. A méhek eddig nem tudták kihasználni őket a hűvös idő és a viharos szelek miatt, de 22.-én talán eláll a szél, és a hőmérséklet is kedvező lesz. Csapadék alig hullott az elmúlt egy hónapban, és a szeles idő is tovább szárította a talajokat. Ez a mézelésre is kihatással lehet, remélhetőleg az előrejelzések szerinti frontok tényleg hoznak esőt.
Az akác az április 19.-i hajnali fagyoktól kisebb-nagyobb mértékben fagykárt szenvedett. Nehéz megítélni a mértékét a károsodásnak, mert a fagyos levegő erősen keveredett a melegebb légtömegekkel. Az eredmény sávosan, foltszerűen tapasztalható fagyáskár, 2-6 m magasságig. Különösen a mélyebben fekvő fagyzugos helyek és a megye D-i, DNy-i akácosai károsodtak. A fürtök 1-1,5 cm körüliek, a nyílás ideje becsléseink szerint május 10-12 körül.
 
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye:
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a fehérakác nem szenvedett jelentős fagykárt. A hidegfront hatására szállított hideg levegő érkezett a térségünkbe, ahol helyenként -3; -4 °C-ra csökkent a hőmérséklet. A mélyebb fekvésű területeken előfordulnak 1-2m magasságig különböző mértékű fagyásnyomok, a zárt kiterjedésű erdőkben kb.15-20% lehet a károsodás mértéke. Viszont a megmaradt virágok nektártermő képességét kedvezőtlenül befolyásolta a hideg. A virágkezdemények kb.0,5-1,5cm nagyságúak. Ettől nagyobb gond a szárazság, amely nagyban csökkenti a virágok nektártermelését.
A repce vetésterülete nem jelentős, a jobb minőségű talajokon előfordul nagyobb kiterjedésben. A szárazság miatt a növények alacsonyak, fejletlenek, a virágzás a hét közepétől várható. A növényvédelmi munkálatok elvégzéséről feltétlenül egyeztetni kell a gazdákkal, valamint a zárlatok helyzetéről a helyi méhegészségügyi felelősökkel. A nagy méhsűrűség miatt erős leterheltségre lehet számítani.
 
Tolna megye:
Akác: Tolna megye egyes mélyebb fekvésű részein április 19-i reggelt követően fagykár volt tapasztalható. A fagykár mértéke kb. 5-6m magasságban. Összességében, nagyságrendileg 20-30%-ban sávokban figyelhető meg a fagyás. A többi Tolnai tájegységen jelenleg fagyás nyoma nem észlelhető. A virágzás kezdete május 10. környékén, de 15. környékén nagyobb valószínűséggel várható, természetesen időjárástól függően.
Repce: Április 3 hetében elkezdtek virágozni a Tolna megyei repce táblák. Teljes virágzás a megye egészében inkább ezen a héten (4. hét) tapasztalható. Mérhető eredmény, nektár hozam még nincs, mivel az utóbbi pár napban viharos szél volt a jellemző. Talán a hét második felében elképzelhető már a hordás a repcéről. Vannak méhészetek, akik még most települnek ki a repce tábla mellé, illetve van még aki megfontolja a vándorlást. Ugyanakkor az elmúlt időszak kevésbé volt csapadékos. Relatíve alacsony a páratartalom, ami ugyancsak befolyással lehet a nektár hozam nagyságát illetően.
 
Vas megye:
Az Őrség területét 4-5 m; az Alpokalját 3-4m; a Cseri részt 2-3 m magasságig érte részleges fagykár a helyi domborzati viszonyoknak megfelelően különböző mértékben. Az Őrségben és az Alpokalján – a fagyzugos területeken – diófák még magasabb mértékig szembetűnően károsodtak.
A repce az előző évi átlagoknál jóval (15-30 %-al) kisebb területen a sok csapadék miatt késve került elvetésre. A növényvédelmi munkákat is – a talaj állapotok miatt – késve tudták elvégezni.
A kedvezőbb fekvésű területeken a virágzás kezdetén állnak, másutt viszont még csak sárga bimbós állapotban lévőkkel találkozhatunk. A repceszár ormányos és a repce fénybogár kártétele egyes területeken feltűnően látható. Olyan mézelési – mérlegelési eredményről, melyek egyértelműen kizárólag csak repcéből származnának ez ideig érdeklődéseim ellenére sem értesültem.
 
Veszprém megye:
Veszprém megyében a repcék az őszi esők óta nem kaptak számottevő csapadék utánpótlást. A növények már túl vannak a sárgabimbós állapoton, csupán a szélcsendes langyos napokat várja mindenki és azt, hogy meginduljon a nektárképződés. Hordási adatok még sehol nem mutatnak jelentős súlygyarapodást, max. egyenlegről kaptam tájékoztatást.
Az akác fejlődése szerint a napsütésnek kitett meleg lejtőkön és a homokos területeken 5mm-es virágbimbók a megfigyelhetők, ugyanakkor a hűvösebb bakonyi részeken még ennél kisebbek a virágkezdemények. A közeli napokban tapasztalt fagykárok mértéke ma még nehezen megállapítható.
 
Zala megye:
Az idei évben a repce vetésterülete a megyében nagyon kevés, összesen mintegy 3000 ha. A téli időjárás nem viselte meg a vetéseket, de a tavaszi csapadék hiány miatt a repce sokkal fejletlenebb, mint az elmúlt években, és az elágazások tekintetében is messze elmarad a kívánatos mértéktől. Ez azt vetíti előre, hogy a repce kevésbé fog mézelni, mint ahogy az elmúlt években megszoktuk. Sok repcetábla, a méhészek tábláival van tele. Ahol egy kicsivel ígéretesebb a repcetábla, ott sok méhész szeretne letelepedni a méhcsaládjaival.
Április 17-én és 18-án hajnalban jelentős lehűlés érte a megyét. A hajnali hőmérséklet
-3, -4°C volt és ez a hőmérséklet már éjjel 1 órakor fagypont alá süllyedt. A mélyebben fekvő területeken, illetve a fagyzugokban 3 méter magasságig megfagytak a gyümölcsfák, és az akác. Pontos fagykár jelentést azonban csak az akácvirágzás alatt lehet tenni, mivel a megfázott bimbókból fejlődő virágok sem szoktak megfelelően mézelni.
A szomszédos Szlovéniában a Muravidéken teljesen elfagyott az akác, mivel a hajtások 1cm-esek voltak, és a Muravidék egy lapos terület végig a Mura folyó mentén. Itt található az akácosok jelentős része. Egy Szlovén méhész ismerős elmondása alapján a Mura mentén akácra nem lesz értelme vándorolni a méhészeknek.